Bizi Takip Edin

Polikarbonat: Sağlamlık, Isı Yalıtımı, Estetik

Termoplastiklerin özel bir grubu olan polikarbonat, yapı ve modern imalar sektöründe sıklıkla kullanılan elverişli bir materyaldir. İşlemesi, Isı ile şekillendirilmesi, kalıba sokulması kolaydır.

Polikarbonatlar sağlam bir yapıya sahiptir; -40 °C ile +120 °C arası tüm sıcaklıklarda sorunsuzca kullanılabilir, darbelere karşı da dayanıklıdır. Işığı geçiren bir yapıları vardır, pek çok cam türüne göre ışığı daha iyi geçirirler. Yapı sektöründe kullanımı oldukça fazla olan polikarbonat, istenilen renk, kalınlık ve boyutlarda imal edilerek her alanda kullanılabilirler. Kolay işlenmesi sayesinde cam yerine sıklıkla tercih edilir. Açılır tavan sistemleri ve haraketli bölme panellerinin üretiminde kullanılan alternatif bir materyaldir. Esnek bir yapısı olduğu için mimari uygulamalarda üretkenlik sağlar kubbe ve benzeri yuvarlak hatlı yapılarda kullanılır. Isı izolasyonunda da oldukça başarılı olmasından ötürü pek çok modern serada naylon yerine kullanılmaktadır. Gözlük camı yapımında da kullanılabilen bu materyal, zararlı güneş ışınlarını geçirir, fakat kullanılacakları yerlere göre özel UV koruyucu kaplama ile bu ışınları geçirmez hale getirilebilir.

Polikarbonat levhalar kullanılarak kaplanan çatılar, hem ticari hem de kişisel alanları daha ferah ve fonksiyonel hale getirirler. Aynı şekilde polikarbonat kullanılarak estetik ve dayanıklı kış bahçeleri yapmak da oldukça kolaydır. Levhalar, güneş ışığından daha fazla faydalanabilmeyi sağlarken kötü hava şartlarını da dışarıda tutarak mekanın sıcaklığını korur.

Benzer İçerikler