Bizi Takip Edin

HAREKETLİ BÖLME SİSTEMLERİN PROJEYE ENTEGRE EDİLME SÜRECİ

Son yıllarda oteller kadar iş merkezleri, ofisler ve organizasyon & davet salonlarının da vazgeçilmezi olan akustik bölme duvarlar artık tasarım aşamasından itibaren projeye hizmet etmeye başlıyor.

Proje aşamasında çözülmesi gereken detaylar optimum fayda için panel yerleşimi ile sınırlı değil. Hareketli bölme duvar sistemlerinin birim ağırlıkları ortalama 55-60 kg/m² ‘dir ve zeminde bir ray veya kılavuz olmaksızın tavana yerleştirilen raylar üzerinde hareket eder. Hareketi ya da park pozisyonu sırasında tavandaki taşıyıcı sisteme önemli bir yük aktarır. Statik kontroller ve çelik konstrüksiyon bağlantı detayları ilk aşamada çözüm gerektiren noktalardır. Ardından panel yerleşimi ve park alanı pozisyonları çalışmaları hareketli duvarın projedeki fonksiyonunu ortaya koyar.

Kimi zaman hareketli bölmenin oluşturduğu odalar arası geçişi sağlamak için ya da yangın senaryolarına uygun şekilde panel içi kapılar projeye eklenir. İhtiyaca göre tek kanatlı ya da çift kanatlı olarak üretilebilir, kapı geçiş ölçüsü panel ölçülerine göre değişiklik gösterebilir. Her ne kadar standart çözümlerde panel içinde kapı açılması için panellerin çift askılı olma şartı aransa da diğer alternatiflerinden farklı olarak firmamız tek kanatlı kapı uygulamasını tek askılı paneller üzerinde de uygulayabilmektedir. Bu durum bazı bölme duvar projelerinde daha ekonomik bir çözüm sunma avantajı sağlar.

Akustik bölme panellerin projedeki işlevini arttıracak kararlardan biri de ses yalıtım değeridir. Uluslararası laboratuarlardan alınmış sertifikalar ile belirlenen ses yalıtım değeri proje ihtiyacına göre uygulanır. Bu ihtiyaç genelde hacimlerin büyüklüğüne, kullanım amaçlarına göre değişkenlik gösterir. Gerekli ses yalıtım değerini belirlerken akustik konusunda deneyimli bir danışmandan destek almak yerinde olacaktır.

 Son aşama ise hareketli panellerin yüzey kaplaması için malzeme seçimidir. Genelde iç mimari kararlarına göre ilerlenir. Firmamızın standart olarak sunduğu melamin yüzey için alternatif renkler mevcut olsa da dekoratif kaplamalar için ortak çalışma da mümkündür. Haricen temin edilebilen dekoratif kaplamaların montajı da ekibimizde tamamlanır.

Hareketli bölme duvarlar için tasarım aşamasından itibaren proje desteği alabilirsiniz. Böylece ilk aşamada çözülmesi gereken statik konular için sağlıklı bir ilerleme kaydedilebilir.

Benzer İçerikler